Bo czĹowiek gĹupi jest tak bez przyczyny
Reguły interpersonalne G. Leeche:
Zasada grzeczności – zachowuj się taktownie, podejmuj tematy ważne dla rozmówcy, nawet gdy odmawiasz, rób to grzecznie, pokazując jak bardzo ci przykro z tego powodu.
Zasada aprobaty – wyrażaj się z aprobatą, uznaniem i szacunkiem, nie krytykuj brutalnie, nie obrażaj i nie poniżaj rozmówcy. Przejmując pałeczkę w rozmowie, zaczynaj od zdań typu „W pełni się z Panem zgadzam” itp.
Zasada skromności – nie chwal się sukcesami, nie okazuj wyższości, jeśli to pomoże pokaż swoje braki np. „Niestety muszę przyznać, że nie mam takiej wiedzy na ten temat, jak Pan”.
Zasada zgodności – dąż do zgody, do ustalenia wspólnego stanowiska, kwestie sporne traktuj delikatnie.
Zasada kooperacji – łagodź napięcia, twórz dobry klimat.
Zasada ironii – jeśli klimat negocjacji jest żartobliwy, to wykorzystaj ten moment aby zniwelować problemy, ironizując, żartując z nich.
Zasada ciekawości – okazuj zainteresowanie tematami poruszanymi przez rozmówcę, proponuj takie kwestie, które są ciekawe dla obu stron, mów o nich w sposób ciekawy, absorbując wyobraźnię i uwagę odbiorcy.
PRZYKAZANIA DOBREGO SŁUCHACZA
Motywacja do słuchania ludzi. Jeśli decydujemy się na negocjowanie to musimy z góry założyć, że wszystko co powie druga strona, jest dla nas mniej lub bardziej ważne, musimy się motywować do uważnego słuchania.
Obiektywizm – obiektywny słuchacz odtwarza sens tak, jak go widzi partner, nawet jeśli sam go nie podziela.
Wnikliwość – zamiast wsłuchiwać się w słowa, należy próbować poznać sens wypowiedzi i intencje rozmówcy, jeśli nie jesteśmy pewni sensu, stawiajmy pytania, nie czepiajmy się słów.
Dokładność – posiądźmy umiejętność oddzielania tego, co słyszymy, od tego, jak to interpretujemy, aby nasza interpretacja i nastawienie, nie zniekształciły przekazu odbiorcy.
Otwartość – nie przerywajmy rozmówcy, starajmy się pokazać, że jesteśmy dobrym słuchaczem – to zjednuje ludzi.
Wrażliwość – słuchając rozmówcy starajmy się wychwycić również jego niewiadome przekazy pozawerbalne: stan emocjonalny, reakcje, to pozwoli nam elastycznie reagować na jego wypowiedzi.
Wsparcie – idealny słuchacz jest empatyczny, pozytywnie nastawiony, szczery i otwarcie komunikuje swą aprobatę dla nadawcy.
ZASADY POPRAWNEGO KOMUNIKOWANIA SIĘ
Poznaj samego siebie – przed negocjacjami zrób notatki, spisz cele, zamierzenia, preferencje, motywy, zrozum samego siebie, bo jeśli tego nie zrobisz, to inni tym bardziej. Podczas negocjacji obserwuj nie tylko zachowanie innych, ale i swoje, aby następnym razem przewidzieć lepiej pewne posunięcia. Nabranie dystansu do siebie pozwoli ci panować nad zagrożeniami, wynikającymi z własnych uwarunkowań psychicznych.
Zwróć uwagę na drobiazgi – jeśli nie można ci ufać w drobnych sprawach, to tym bardziej w ważnych, dlatego zawsze dotrzymuj obietnicy, nawet jeśli dotyczą błahostek, takie postępowanie zrobi ci opinię godnego zaufania.
Nie formułuj przedwczesnych ocen – oceny i decyzje podejmujmy na samym końcu, bardzo rozważnie, przedwczesne sądy mogą mieć katastrofalne skutki.
Bądź w gotowości przyznać się do pomyłki – nie upierajmy się przy swoim, jeśli czyjeś argumenty są słuszne, przyznajmy się do pomyłki, zmieńmy zdanie – to sprawi, że będziemy mieć opinię elastycznego negocjatora.
Zwracaj uwagę na sens, a nie na formę wypowiedzi – nie koncentrujmy się na formie przekazu, czasami główna treść jest ukryta „między wierszami”.
Licz się z uczuciami drugiej strony – zwracaj uwagę na uczucia i stan emocjonalny drugiej strony, zaproponuj przerwę, gdy widzisz zmęczenie, czy stres partnerów.
Nie lekceważ żadnego pytania – nie ma pytań mniej lub bardziej ważnych, takie zachowanie sprawi, że wszyscy będą się czuli jednakowo ważni i docenieni.
Różnica zdań może być korzystna – wszyscy uważają właśnie swoje opinie za prawdziwe i ważne, nawet jeśli takie nie są, nie dajmy im odczuć, że ich zdanie nas nie interesuje. Ceńmy odmienność zdań.
Spróbuj przyjąć punkt widzenia swoich oponentów – jest to typowa terapia psychologiczna, chwilowe wejście „w czyjąś skórę” pozwala nam lepiej zrozumieć drugą stronę. Chwilowe przyjęcie innej perspektywy pozwala zbliżyć stanowiska, zarówno w negocjacjach handlowych, jak i małżeńskich (terapia „zamiana ról”).
Uważaj na sposób wyrażania niezgody – sprzeciwianie się jest rzeczą normalną, należy być asertywnym, ale można to robić taktownie, z wrażliwością.
Unikaj udzielania rad – rady są najczęściej słuszne dla tych, którzy ich udzielają, a nie przyjmują, szukaj zatem innych metod postępowania.
Bądź wnikliwym obserwatorem – obserwowanie przeciwników, pozwoli ci lepiej poznać ich intencje.
Mów w sposób jasny, rzeczowy – nie nadużywaj metafor, jeśli nie ułatwiają zrozumienia twoich intencji, a mogą je zaciemnić. Używaj języka zrozumiałego dla wszystkich, nie każdy jest z twojej branży i może poczuć się urażony, lub źle zrozumieć sens wypowiedzi.
Okazuj partnerowi szacunek – szacunek należy się wszystkim, bez względu na to, czy reprezentują mały sklepik, czy zachodni koncern. Okazywanie szacunku nie odbiera nikomu powagi, a pozwala sobie zjednać ludzi. Jeśli te argumenty do ciebie nie trafiają, pomyśl jak czują się ci, którzy kiedy pomiatali Billem Gatesem.
Trochę poszanowania.
Albo podzielenie posta na "to co w temacie", oraz "to co sądzę o Tobie/Was", by część nie zamieszanych mogła łatwiej korzystać z forum/treści sporu i/lub sprawniej wyszukiwać interesujące te osoby tematy/opinie.
Pozwolę sobie ożywić ten temat i przypomnieć co poniektórym o jego istnieniu.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL